bezobjawowe zapalenie płuc

Bezobjawowe zapalenie płuc

Moje dziecko już dwukrotnie przeszło zapalenie płuc: raz jako 2-miesięczny niemowlak (zapalenie płuc na tle wirusowym) oraz niedawno – jako dwulatek (zapalenie płuc bakteryjne). W obu przypadkach było to niemalże bezobjawowe zapalenie płuc. Chciałam napisać ten post, by przestrzec innych i uczulić – aby nigdy żadnych objawów nie bagatelizować.

Bezobjawowe zapalenie płuc u niemowlaka

Zaczęło się od zapalenia oskrzeli u starszego brata. U małego, dwumiesięcznego niemowlaka szybko pojawił się katar. Skonsultowaliśmy z lekarzem. Przestrzegł: by dbać o higienę nosa, oklepywać, aby zapobiec zejściu zapalenia niżej.

Ale niestety – wiadomo jak to niemowlak: mało się rusza, dużo leży. Mimo oklepywania, odsysania kataru, wietrzenia…

Nie udało się.

Bez gorączki, ze sporadycznym kaszlem – po 2 dniach wylądowaliśmy w szpitalu.

Diagnoza: zapalenie płuc

2 tygodnie w szpitalu na dożylnym antybiotyku i nebulizacjach. Potem jeszcze 5 dni antybiotyku w domu.

Bezobjawowe zapalenie płuc u dwulatka

Mały był aktywny, uśmiechnięty, cały czas w formie z głową pełną pomysłów.

Nie było gorączki, nie było nawet stanu podgorączkowego.

Był katar (ale taki sezon, co nie?). Był też kaszel – bardzo sporadyczny.

Mieliśmy już doświadczenie z kaszlem w czasie przeziębienia. I tym razem szliśmy do lekarza z myślą, że kaszel jest wynikiem spływania wydzieliny z noska i odkrztuszania jej. Oj – jak się zdziwiliśmy, jak lekarz oświadczył, że w płucach słyszy i trzaski i szmery i inne dźwięki.

Diagnoza: zapalenie płuc.

10 dni podawania Klacidu i siedzenia w domu.

Bezobjawowe zapalenie płuc – co robić

W naszym przypadku zapalenie płuc nie były całkiem bezobjawowe. Mimo, że niewielkie – symptomy były. W razie wątpliwości lepiej dmuchać na zimne i iść do lekarza, aby ten dziecko osłuchał. Jak widać: dziecko może nie mieć gorączki, pozostać wesołe, aktywne, z apetytem a zapalenie płuc jest. Zwracajcie uwagę na kaszel, specyficzne odgłosy w czasie oddychania, oddychanie w czasie snu. Każdą wątpliwość skonsultujcie ze specjalistą. I o ile przy niemowlaku nawet z katarem leci się w te pędy do lekarza, o tyle ze starszym można się pokusić o chęć zbagatelizowania problemu. Lepiej tego nie robić. Jak widać po naszym przykładzie – zapalenie płuc może przyjść bez gorączki i bez „typowych” objawów.

 

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

 • http://agumama.pl/ Agnieszka Jezierska|Agumama.pl

  Nie wiem skąd w dzieciach tyle energii. Czasami śmieję się, że z kosmosu 😛
  Mój synek od września przeszedł 3 prawie bezobjawowe zapalenia uszu (bez gorączki, raz tylko bolało go uszko i tylko tego dnia był marudny, płaczliwy). Nawet 3 antybiotyki pod rząd go nie złamały i był wulkanem energii.
  Cieszę się, że wykazałam się nadopiekuńczością i za każdym razem biegłam do lekarza bo sama bym tych zapaleń ucha nie wyłapała.

 • Natalia_21

  Moja siostra chorowałam na to, kiedy była malutka. Bardzo pomocny wpis.

 • Pingback: Co zrobić, gdy nasze dziecko pogryzie zwierzę? - ml-EKO Blog()

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)