Co zrobić, gdy nasze dziecko zostanie pogryzione przez zwierzę?

Co zrobić, gdy nasze dziecko zostanie pogryzione przez zwierzę?

Na ostatnim zagranicznym wyjeździe przydarzył nam się przykry wypadek. Nasze młodsze dziecko zostało ugryzione. Zachowaliśmy zimną krew, zadziałaliśmy błyskawicznie i ostatecznie wszystko dobrze się skończyło. Co zrobić, gdy nasze dziecko zostanie pogryzione przez zwierzę?

Ta niefortunna przygoda, jestem pewna, wydarzyła się z prostego powodu. Niestety, moje dzieci nieodpowiednio zachowują się przy zwierzętach. Niestety – poza kotami – obaj bardzo boją się zwierząt, co powoduje, ze gdy tylko jakieś zwierzę (nawet pies pokroju ratlerka) zbliża się na zbyt bliską odległość, wpadają w panikę, uciekają, piszczą i krzyczą. Takie zachowanie wzbudza w zwierzakach niepokój, i niestety czasami – zachowania agresywne. Tak stało się tym razem.

Mojego synka ugryzła fretka. Dokładnie w takiej sytuacji jak opisałam powyżej. Zaprzyjaźniona fretka, należąca do znajomego, w swoim własnym domu, poczuła się zagrożona wobec dziwnego zachowania dzieci. W efekcie – skoczyła i ugryzła. W twarz. A dokładniej nad okiem.

Przerażające prawda? Zobaczyć swoje dziecko z wiszącą z jego twarzy fretką. Tak to przez sekundę wyglądało.

Ranka nie była dużą, ale była. Natychmiast spryskałam ją Octeniseptem (chyba odruchowo). Dziecko uspokajało się na moich kolanach, a my decydowaliśmy co zrobić.

Co zrobić, gdy nasze dziecko zostanie pogryzione przez zwierzę?

To akurat były zwierzątka domowe, szczepione na wściekliznę. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie zwierzę, nawet zaszczepione na wściekliznę, może zarazić przez ugryzienie, innymi chorobami. Nawet małego ugryzienia nie można zbagatelizować.

Pozostało nam znaleźć szybko szpital dziecięcy i oddać malucha w ręce specjalistów.

EKUZ – obowiązkowy w czasie zagranicznych wyjazdów

Zawsze na wyjazdy zabieramy karty EKUZ – i po raz pierwszy przydały się. W szpitalu, po okazaniu paszportu i karty, byliśmy obsługiwani w ramach ubezpieczenia, tzn. bezgotówkowo. Oczywiście karta EKUZ jest bez chipa, więc trzeba było ją kserować. Niemniej – to naprawdę drobnostka wobec całej sytuacji.

Mały dostał zastrzyk przeciw tężcowy. Szczęściem mieliśmy w garści książeczkę zdrowia zwierzątka (było szczepione na wściekliznę), więc to nie podlegało dyskusji. Oczko obejrzał okulista – i na szczęście nie zostało uszkodzone. Ranka została dokładnie oczyszczona i zaopatrzona. Wyszliśmy z przykazaniem obserwowania ranki i, w sytuacji, gdyby cokolwiek się z nią stało (opuchła, zaczerwieniła się) – dano nam przykazanie jechać do szpitala.

Co zrobić, gdy nasze dziecko zostanie pogryzione przez zwierzę? Lista do działania

1. W miarę możliwości uspokój siebie i dziecko.

 

2. Zdezynfekuj ranę i zabezpiecz.

 

3. W miarę możliwości uzyskaj informację, czy zwierzę było szczepione przeciwko wściekliźnie. Warto skserować albo nawet zabrać książeczkę zdrowia zwierzaka do szpitala – będzie to wiarygodne poświadczenie szczepienia.

 

4. Udaj się do najbliższego szpitala dziecięcego w celu konsultacji i dalszego postępowania. Jeżeli posiadasz – weź ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, a za granicą – dowód ubezpieczenia zdrowotnego (karta EKUZ) i paszport.

 

5. W szpitalu postępowanie będzie zależeć od rodzaju i wielkości ugryzienia. Nawet w przypadku małej ranki nie obędzie się bez zastrzyku przeciw tężcowego.

Tak skończyła się nasza historia. Wpis zostawiam – ku przestrodze innych.

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)