Czy można masować dziecko w czasie ząbkowania?

Ząbkowanie to prawdziwy koszmar dla maluszków. Wyżynanie zębów jest bolesna – wiedzą to posiadacze zębów mądrości. Ale zębów mądrości w porywach ma się 4. A w pierwszych latach życia wychodzi aż 20 ząbków. 20! Ile to bólu i cierpienia.

A czy w czasie ząbkowania można masować dzieci w domu?

Na to pytanie odpowiedzi są 2 – można i nie można (ah – mówi to kobieta, więc zagadkowość zawsze w cenie). Już jednak wyjaśniam!

Kiedy można masować dziecko?

Kiedy ząbkowanie przebiega spokojnie. Kiedy widać, że ząbki wyżynają się, ale nie wiążą się z tym inne objawy. Owszem, dziecko może mocniej „gryźć” i pracować ze swoimi ząbkami, ale widać, że nie ma to wpływu na jego codzienne funkcjonowanie. Przy takim typie ząbkowania – nazwijmy go „bezproblemowym” – nie ma powodów do rezygnacji z masażu.

No to kiedy – nie powinno się masować dzieci?

Kiedy ząbkowaniu towarzyszy gorączka (przy gorączce obowiązuje generalna zasada nie wykonywania masażu), dziecko jest mocno zirytowane i marudzące. Zwykle tego typu objawy trwają dobę, może nieco dłużej. Kiedy ustąpią – można spokojnie wrócić do masowania maluszka.

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

  • lili s

    oczywiste choć wcześniej o tym nie pomyślałam, ja przyznam że zdarzało mi się podawać dziecku przy ząbkowaniu szczególnie kiedy gorączkowała syropek na bazie ibuprofeny milifen, i rzeczywiście gorączkę obniżał szybko a i córka szczególnei w nocy normalnie się wysypiała, moja lekarka stwierdziła żeby z podawaniem syropków działać humanitarnie, sama też jak coś bardzo mnei boli biorę środki przeciwbólowe

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)