Czy warto zwiedzać Pragę z małymi dziećmi?

Mam cel: zobaczyć wszystkie stolice europejskie. Ambitnie? Czy ja wiem? Na pewno dobry motywator i kierunkowskaz wakacyjnych podróży. Ile jest stolic europejskich? 46 + terytoria zależne i państwa, których status jest niedookreślony, np. Kosowo.

Jak do tej pory widziałam ich zaledwie kilkanaście. Zagrzeb, Mińsk, Wilno, Lubljana.. Niektóre na razie oglądam tylko on-line i inspiruję się, jak np. tutaj: https://www.westwing.pl/stylowa-podroz-westwing/ Niektóre podróże planuję na przyszły rok.

Może to pragnienie nie jest odkrywcze, niespecjalnie ambitne, ani ORYGINALNE, ale jedno jest pewne: jest moje. Ja realizuję ten cel i ciesze się każdym nowym odkryciem, każdym krokiem w nowym miejscu, w poznawanej kolejnej stolicy.

PRAGA

Praga – piękna stolica Czech. Spędziliśmy w niej 2 dni. To za mało, żeby zobaczyć wszystko, ale zupełnie sporo czasu aby mieć już jaki taki ogląd na to miasto.

Co warto zobaczyć, gdzie się udać – to znajdziecie w przewodnikach. Ja chciałam zwrócić uwagę na zwiedzanie Pragi z maluchami, a z takimi właśnie przyszło nam zwiedzać: 2,5 letnim Gabrysiem i pół rocznym Michałem.

Praga dla dzieci

Przyznam, że trochę się zawiodłam. Tak to jest jak mieszka się w Krakowie, gdzie mamy smoka wawelskiego. Miałam wrażenie, że dla maluchów w każdym większym mieście znajdzie się atrakcja. Niestety, w Pradze na takie nie trafiliśmy.

Liczyłam na mocno zaakcentowanego Krecika. Wszak na tej bajce wychowały się całe pokolenia. Niestety. Poza małym sklepikiem, gdzie były oferowane pamiątki, m.in. z krecikiem, jego obecności nie znaleźliśmy nigdzie indziej.

Zieleń i parki

Kiedy zwiedza się miasto z dziećmi, konieczne jest danie im wytchnienia – najlepiej rozłożyć kocyk na trawie. Dać możliwość pobrykania, rozprostowania się, wybawienia. Idealnie, gdy do dyspozycji jest plac zabaw. Tymczasem, aby znaleźć w Pradze park w okolicach turystycznego centrum trzeba nam było się nieźle nabiedzić.

Dotarliśmy do takiego miejsca. Kawałek zieleni z cieniem, karuzelą i huśtawką. Miejsce wolne od turystów, za to umożliwiające konwersację z Prażanami. I tak: miła pani w średnim wieku przestrzegła nas przed kleszczami atakującymi dzieci. Miejscowy kloszard opowiadał coś do siebie leżąc na ławce. Ucięłam sobie dłuższą czesko-polską pogawędkę z panią, która chyba wyszła z biura na przerwę w pracy i zaciekawił ją jak zawsze uśmiechnięty Michał. Rozmowa przyniosła mi kilka zwrotów języka czeskiego, np. „bredzi po nocy”, oznacza po czesku „płacze w nocy”.

Nasz błąd

Wyrzucam sobie, że nie przygotowaliśmy się pod kątem dzieci do zwiedzania tej stolicy. Poszliśmy na łatwiznę, rzucając się na oklepane turystycznie zakątki – Rynek, Most Karola, zamek… zabrakło mi atrakcji dla dzieci.

Kto był w Pradze i wie, gdzie warto iść z maluchami?

 

Praga01 Praga02 Praga03 Praga04 Praga05 Praga06 Praga07 Praga08 Praga09 Praga10 Praga11 Praga12 Praga13 agroturystyka14

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

 • http://moon-child.pl/ Moon-Child

  Byłam kilka razy w Pradze, ale nie mam jeszcze dzieci i nie mam pojęcia gdzie iść z maluchami, z pewnością te typowe atrakcje czeskiej stolicy będę dzieci trochę nudzić. Bardzo podoba mi się twój pomysł odwiedzenia wszystkich europejskich stolic. Powodzenia! Na mnie, jak do tej pory z europejskich stolic największe wrażenie zrobił Paryż i Wiedeń, no ale ja nie tknęłam skandynawskich miast 😉

  • http://olauru.ayz.pl/ml-eko Ola Uruszczak

   Ze skandynawskich stolic zaliczoną mam jak na razie Kopenhagę. I to co głownie kojarzy mi się z tym miastem to…zimno 😉

   A zwiedzanie stolic to dobry wyznacznik celu podróży 🙂

 • Pingback: Relaks dzieci na wycieczce i robaczki()

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)