Jak jesteśmy sprawni fizycznie?

Dla mnie pełnia harmonii człowieka – to równowaga między tym co duchowe, mentalne i cielesne. Był czas, kiedy cały mój wysiłek szedł w rozwijanie umysłu, z pominięciem ducha i ciała. Nie przynosiło to pożytku. Wręcz przeciwnie – raczej smutek, frustrację, ból i tęsknotę. Zmieniłam to.

Lubię patrzeć jak ruchliwe są moje dzieci. Lubię widzieć, jak próbują swoich sił w przeróżnego rodzaju wygibasach, sztukach. Chciałabym, żeby ta chęć ruszania się była w nich mocno ugruntowana. By – pomimo pokus statycznych rozrywek – zawsze zwyciężała w nich chęć ruszania się, ćwiczenia, biegania, grania. Zależy mi na tym bardzo.

To przykre, że tak mocno musimy walczyć o tak naturalną rzecz, jaką jest ruch.

Ciało człowieka ma niesamowity potencjał i możliwości. Już przy umiarkowanym codziennym ruchu zakresy skłonów, wygięć są duże. Przy regularnym ćwiczeniu nie stanowi żadnego problemu dotknięcie dłońmi stóp przy wyprostowanych nogach.

Czemu to mówię?

Przez ten oto rysunek.

pajacyk

Zastanawiam się, dlaczego ten pajacyk schyla się przygarbiony, jakby to była niesamowita sztuka. Czepiam się? Być może. Niemniej – wolałabym, aby w głowach dzieci kodował się obrazek pajacyka, dla którego dotknięcie stóp nie jest żadnym problemem. Jest sprawny fizycznie, i nie zaniedbuje aktywności ruchowej. Po prostu.

Rysunek, rysunkiem – a mój przykład?

Jest – bez obaw. Przy mojej codziennej praktyce jogi pokazuje dzieciom, że ciało to wspaniałe narzędzie. Co prawda – potem muszę je nieco stopować od chęci stawania na głowie, ale to już inna bajka.

A już niedługo planuję dla Was cykl postów – jak ruch wplatać w historie i bajki dla dzieci.

Pozdrawiam Was cieplutko!

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

  • http://matkadebiutujaca.pl/ Matka Debiutująca

    To ja czekam na te historie, bo choć dziecię ruchliwe to matka klapnięta.

    • http://olauru.ayz.pl/ml-eko Mama Lubi EKO – Ola Uruszczak

      🙂 Muszę się za to zabrać 🙂 tylko nie wiem jaką formę to obierze – może film na youtube 🙂

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)