Jak wspomóc w edukacji przedszkolaka

Jak wspomóc w edukacji przedszkolaka?

Rodzice przedszkolaków na pewno przyznają mi rację: maluchy w takim wieku już naprawdę dużo potrafią! Dzieci dosłownie chłoną wiedzę. Chciałabym wspomagać ten proces, przy czym zależy mi, by był to jak najbardziej naturalne. Jak to zrobić? Jak wspomóc w edukacji przedszkolaka?

Myślę, że nic nie potrafi tak wystraszyć młody umysł, jak hasło: „teraz się uczymy”. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Nie dziwi dlaczego same tak bardzo lgną do zabawy i poświęcają na nią całe dnie.

Szukałam ostatnio informacji na temat wspierania dzieci w nauce i sporo opinii znalazłam w kontekście platform edukacyjnych on-line. Właściwie już do tej pory korzystałam z jednej związanej z nauką języka angielskiego (razem z małym chodzimy na zajęcia angielskiego metodą Helen Doron).

Staramy się ograniczać dzieciom korzystanie z przyrządów takich jak smartfony czy komputer. Myślę, że i tak nadejdzie czas, gdy dzieci będą masowo korzystać z tego co dostarcza wirtualny świat. Na razie zależy nam z mężem, by nasze dzieci jak najwięcej korzystały z tego co oferuje rzeczywistość. Niemniej, pomyśleliśmy, że warto przetestować, co oferują platformy edukacyjne. Powolutku i tak trzeba dziecko zaznajamiać z komputerem.

Jak wspomóc w edukacji przedszkolaka? Platformy edukacyjne

Wybraliśmy platformę edukacyjną squla.pl. Oferuje ona zadania dla przedszkolaków. Istnieje możliwość z korzystania wersji demo – co mnie ucieszyło.

Zabraliśmy się za testy.

Na squla.pl znajdujemy 4 quizy dla przedszkolaka w wersji demo. Oczywiście, Gabryś bardzo chętnie zabrał się do roboty. Cały czas mu towarzyszyłam. Uważam, że taki maluch potrzebuje jeszcze nadzoru w korzystaniu z komputera. Mogę na bieżąco wszystko objaśniać. A ponadto – obsługa myszki komputerowej przerosła umiejętności dziecka. Tym samym – stałam się wykonującym polecenia „klikaczem” myszki.

Jak wspomóc w edukacji przedszkolaka? Platformy edukacyjne – ogólne wrażenie

Platforma Squla jest przyjazna. Grafika stworzona jest pod dzieci. Jak dla mnie trochę za dużo towarzyszy nam dźwięków. Aczkolwiek zauważyłam, że to ogólna tendencja w platformach dla dzieci.

Ćwiczenia szybko się załadowują. Polecenia są napisane, ale i mówione głośno, co jest wygodne ze względu na niepiśmienne jeszcze dzieci.

Quizy składają się z kilku pytań w danej tematyce. Tak przynajmniej wygląda wersja testowa – demo.

Quiz 1 – przeliczanie przedmiotów

Proste liczenie przedmiotów nie sprawiało dziecku problemów. Na problemy natknęliśmy się przy zabawie w „zbijaniu” latających kafelek z określoną liczbą przedmiotów. Myślę, że szło by nam łatwiej przy grze na np. tablecie, albo smartfonie, które dziecko obsługuje palcem. Ponadto wg mnie kafelki latały nieco za szybko. Dziecko dopiero uczące się liczyć ma jednak problem w szybkim doliczeniu się przedmiotów. Starszy przedszkolak zapewne nie miałby żadnego problemu.

Quiz 2 – drukowane małe i wielkie litery

Mój czterolatek na tym poległ. Niestety, ten poziom jest dla niego jeszcze za trudny. Zauważyłam, że trudne ćwiczenia mocno go zniechęcały do dalszej współpracy, toteż szybko przeszliśmy do kolejnego quizu.

Quiz 3 – colors czyli kolory

Ta zabawa ma pomóc w nauce języka angielskiego. Akurat ona nie stanowiła dla mojego dziecka żadnego problemu – jak wspomniałam już od dłuższego czasu chodzimy na zajęcia z języka angielskiego. Dodatkowo – angielski uczony jest w przedszkolu. Skrytykuję to ćwiczenie za zbyt intensywne – wg mnie – mieszania języka polskiego i angielskiego. Jestem zdania, że w ćwiczeniach dotyczących języka obcego – polecenia powinny być wypowiadane w języku obcym. Dzieci chłoną przecież język, i nie wykonują procesu tłumaczenia go. Tymczasem akurat to ćwiczenie zachęca do wykonywania tłumaczeń.

Quiz 4 – pory roku

Ten quiz poszedł nam błyskawicznie. Rozpoznawanie pór roku i ich charakterystycznych elementów nie stanowi dla Gabrysia żadnego problemu.

Podsumowując: Jak wspomóc w edukacji przedszkolaka?

Myślę, że taka platforma edukacyjna może być ciekawym dodatkiem do codziennej edukacji dziecka. Ćwiczenia są jasne i przejrzyste i jak widać – z moich powyższych opisów: są zróżnicowane co do poziomu. Rodzice starszych jak i zupełnie małych przedszkolaków znajdą coś na pewno dla swoich dzieci.  Zachęcam do wypróbowania wersji demo – można pobawić się razem ze swoim przedszkolakiem

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)