kiedy jest dobry czas na dziecko

Kiedy jest dobry czas na dziecko?

Dziecko to uwidoczniona miłość.”

Novalis

Być może macie gotową odpowiedź na pytanie:  kiedy jest dobry czas na dziecko. Być może jeszcze nie w pełni zwerbalizowaną, ale już kłębiącą się i wyłaniającą ze strzępków przekonań, wiedzy, uczuć i myśli. Kiedy jest dobry czas na dziecko? Ja tego nie wiem, nie znam na to odpowiedzi. Bo skąd? Czas na dziecko to całkowicie indywidualna kwestia. Wszak każda z matek jest w innej sytuacji: zdrowotnej, społecznej, psychicznej. Ma inne uwarunkowania ekonomiczne, ma inne oczekiwania od życia. Udzielenie jednej odpowiedzieć na takie pytanie, byłoby najzwyczajniej kłamstwem.

Kwestie finansowe, zdrowotne, życiowego ustatkowania, i inne – są ogromnie ważne na drodze do podejmowania decyzji o posiadaniu dziecka. Jednak, tak jak wspomniałam wcześniej – ich złożoność i wyjątkowość w przypadku każdej osoby, przewyższa kompetencje do analizy przez kogoś innego. To o czym ja chciałam napisać, to, czy można znaleźć dobry czas w kontekście przygotowania psychicznego na posiadanie dziecka.

Tajemnica macierzyństwa

Kobieca natura jest złożona i tajemnicza. Gotowość do posiadania dzieci może pojawić się, np. razem z poczuciem bezpieczeństwa i zaufania do drugiej osoby. Jednak nawet, w tej wydawałoby się idealnej sytuacji, może nie przyjść. Nie pojawić się. Nie odezwać. Niektóre kobiety mają wobec siebie poczucie winy, że nie czują w sobie instynktów macierzyńskich i to wstrzymuje je przed posiadaniem dzieci. Inne, takimi instynktami cechują się już od dziecka. I jak tu łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie:

Kiedy jest dobry czas na dziecko?

Przede wszystkim zaufanie. Do siebie.

Myślę, że to co warto by kobieta czuła do siebie: to zaufanie. Zaufanie w to, co oczywiste: czyli w swoją mądrość, siłę i zdrowie. I to, co nieoczywiste, co przychodzi z czasem, gdy dziecko dorasta w brzuchu i przygotowuje się na przejście między światami. Bo to, co przychodzi przez te 9 miesięcy to niesamowita, ogromna moc. Moc kobiety – matki. Najbardziej kompetentnej i właściwej osoby do zajmowania się swoim dzieckiem. To jest to, co kryje się w instynkcie macierzyńskim. To jest to, co budzi w nocy, gdy dziecko się wierci. To jest to, co pozwala usłyszeć płacz dziecka nawet z daleka. To jest to, co daje siłę by go chronić. Niesamowita wyostrzająca zmysły moc, która dodaje kobiecie niewidzialne skrzydła.

A jednocześnie – w kobiecie pojawia się czułość i delikatność. Nie ma czulszego, pełniejszego miłości i zaufania dotyku niż dotyk matki. Najdelikatniejszy, najukochańszy głos, spojrzenie, uśmiech. Tym wszystkim dysponuje kobieta dla swojego dziecka. Ucząc masażu Shantala widziałam to za każdym razem.

Instynkt macierzyński. To przychodzi samo i naturalnie. Wystarczy, że otworzysz drzwi i zaufasz sobie.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, kiedy jest dobry czas na dziecko – zatrzymaj się. Przysiądź. Zamknij oczy. Zrelaksuj się i wejdź w głąb siebie. Zaufaj sobie. Jeżeli jeszcze nie ujawnione – to wszystko w Tobie drzemie. Zaufaj sobie.

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)