kreatywna zabawa z trzylatkiem

Kreatywna zabawa z trzylatkiem

Jestem ogromną fanką zabawek i zabaw, które można wykonać samodzielnie z dziećmi. Nie ma wtedy żadnych granic i ograniczeń. Po prostu – działamy. Kreatywna zabawa z trzylatkiem niejednokrotnie może nas zaskoczyć. Dzieci w tym wieku mają tyle pomysłów! Sami pewnie o tym wiecie. Dziś chciałam Wam opowiedzieć: ile frajdy przyniosło nam wykonanie cieczy (płynu) nienewtonowskiego.

Płyn nienewtonowski – co to takiego?

Płyn nienewtonowski (ciecz nienewtonowska) – to (nazwijmy to) substancja, która wykazuje cechy zarówno ciała stałego jak i cieczy. Nie jestem ekspertem, dlatego nie będę męczyć was opisem specjalistycznym. Dla mnie – jako laika, ale pw. mamy, która przybliża świat dzieciom ważne jest to, ile nowych wrażeń i doświadczeń dzieci mają, kiedy owy płyn nienewtonowski badają .

Kreatywna zabawa z trzylatkiem – ciecz nienewtonowska

Co potrzebujemy?

Wodę, mąkę ziemniaczaną, naczynie, w którym dziecko będzie płyn wyrabiać, trochę miejsca (sugeruję kuchnię – łatwo sprzątnąć).

Wykonanie

Mieszamy wodę z mąką (stosunek 1:2) – i wyrabiamy. Bawiliśmy się zarówno ze starszym (3,5 latkiem), jak i młodszym dzieckiem (1,5 roku). Kapitalne jest to, że obaj sami wykonali płyn, tzn. sami wsypywali mąkę do miski, sami dodawali wody (odmierzone ilości), a następnie sami urabiali to przedziwne ciasto. Zabawy było co niemiara.

Doświadczenia

Płyn nienewtonowski w kontakcie z siłą np. jak w niego uderzyć, zachowuje się jak ciało stałe. Jednak bez użycia siły – cieknie niczym woda. Można z niego urabiać kulkę, jak np. z gliny, ale rozluźniwszy rękę przecieka przez palce. Powiem Wam szczerze – moje starsze dziecko zafascynowało się przelewaniem płynu nienewtonowskiego i pochłonęło się tą zabawa na jakieś pół godziny.

płyn nienewtonowski

Co dokładnie „wyprawia” ciecz nienewtonowska możecie zobaczyć na filmiku, np. tu:

 

Sprzątanie

I tu kolejne zaskoczenie – mimo, że kuchni była trochę biała, to sprzątanie nie było uciążliwe. Wystarczyło wyschniętą mąkę pozamiatać i… po krzyku.

Jako mama, która stara się szukać rozwiązań w stylu eko zakochałam się w płynie nienewtonowskim. Kreatywna zabawa z trzylatkiem z cieczą nienewtonowską jest całkowicie EKO!

Wykorzystujemy substraty przyjazne nam i środowisku.

Dzieci same dokonują całego eksperymentu.

Materiały są tanie i łatwo dostępne.

A czy Wy – próbowaliście zabawy z płynem nienewtonowskim?

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

 • http://agumama.pl/ Agnieszka Jezierska|Agumama.pl

  Bardzo fajny pomysł i mam zamiar go wykorzystać.
  Moi synowie są wcześniakami i mają trochę kłopotów z doznaniami sensorycznymi. Myślę, że to będzie doskonała zabawa w tym kontekście 🙂

  • http://olauru.ayz.pl/ml-eko Mama Lubi EKO – Ola Uruszczak

   To będzie kapitalna zabawa 🙂 Jeśli chodzi o zmysł dotyku, to nawet dla mnie – osoby, która już wiele doświadczyła, mam wrażenie, że zabawa z cieczą nienewtonowską otwiera nowe obszary w głowie. Serio 🙂

 • http://www.szkolneinspiracje.pl/ Szkolne inspiracje

  Czasami najprostsze zabawy są najfajniejsze. Nie trzeba kupować drogich, reklamowanych w TV, zabawek, aby dziecko świetnie się bawiło.

  • http://olauru.ayz.pl/ml-eko Mama Lubi EKO – Ola Uruszczak

   Zupełnie nie trzeba. 🙂 A im więcej sami wkładamy w zabawę, tym (moim zdaniem) lepsza 🙂

 • http://www.szpinakrobibleee.pl Zuzia – SzpinakRobiBleee.pl

  Proste, twórcze i rozwijające 😀 Zapisuję na przyszłość. U nas narazie zbyt duże ryzyko, że ciesz nienewtonowska znalazła by się w Szpinakożercowym brzuchu! 😀

  • http://olauru.ayz.pl/ml-eko Mama Lubi EKO – Ola Uruszczak

   Plus tego jest taki, ze nawet jak dziecko spróbuje – to nic mu się nie stanie. Ot mąka z wodą. Moje młodsze dziecko pierwsze co zrobiło, to spróbowało 😉

 • http://www.izaflorek.pl/ Iza Florek

  Dzięki za super pomysł!

 • http://matkanaszczycie.pl Mom on top

  Już ostatnio gdzieś czytałam o tej masie – trzeba będzie wypróbować 🙂

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)