Masaż-brzuszka-na-kolki-na-gazy

Masaż brzuszka na kolki

Jednym z częstszych pytań, jakie słyszę w czasie prowadzonych przeze mnie kursów i warsztatów masażu niemowląt, jest: jak wykonać masaż brzuszka na kolki. Wielu rodziców zgłasza problem kolek dzieci i szukają sposobu, by zmniejszyć cierpienie maluszków. Jednym z wyjść jest regularny masaż brzuszka. Tzw. profilaktyka kolkowa.

Jak dotąd – nie jest wyjaśniona przyczyna powstawania kolek. Aby mówić o kolce dziecka należy wyróżnić 3 cechy:

– płacz pojawia się u dziecka dotąd spokojnego, bez wyraźnej przyczyny;

– dziecko ma napięty brzuszek, podkurcza nóżki (brzuszek jest napięty nawet, gdy chwilowo dziecko przestaje płakać);

– przytulenie, noszenie nie pomaga, albo pomaga tylko na chwilkę.

Nie wiadomo jaka jest przyczyna kolek. Jedni wskazują na niedojrzałość układu pokarmowego, inni na niedojrzałość układu nerwowego. Szereg lekarzy obwinia mamy karmiące za nieodpowiednią dietę. Inni widza problem w nietolerancji niektórych składników mlek modyfikowanych. Jedno jest pewne: dziecko woła o pomoc, uwagę, i nie należy tego lekceważyć.

Przyznam, że zarówno przy pierwszym, jak i przy drugim dziecku ataków kolek nie doświadczyliśmy. Oczywiście – wszystkie dzieci są inne (być może moje były takie cudowne), ale sama – mogę zwrócić uwagę na takie aspekty naszego rodzicielstwa, które być może od ataków nas uchroniły:

Bliskość – od urodzenia pw. staraliśmy się być z naszymi dziećmi blisko: nosiliśmy je często na rękach i w chuście; spaliśmy z dzieckiem w naszym łóżku, często kangurowaliśmy i pozwalaliśmy dzieciom spać na sobie, nigdy nie odmawialiśmy im kontaktu.

Karmienie piersią – jestem tą mamą, która chwali sobie karmienie piersią i uważa, ze mleko z piersi jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Tu od razu zaznaczę, że ja jadłam praktycznie wszystko, tzn. nie wzbraniałam się przed tzw. wzdymającymi warzywami, jadłam różne owoce, piłam mleko kozie, jadłam nabiał. W naszym przypadku nic się nie działo.

Masaż Shantala – co oczywiste masowałam dzieci. Nie musiałam stosować profilaktyki kolkowej, ale raz dziennie dzieci były masowane.

Masaż brzuszka na kolki

Zanim o masażu, to…

Spokój – wiem dobrze jak bardzo irytujący potrafi być płacz dziecka. Tym bardziej irytujący, gdy jesteśmy zmęczeni i sfrustrowani tym, że nie potrafimy natychmiastowo dziecku pomóc. To naprawdę frustruje. Niemniej – jeśli będziemy spokojni, to maluszek (mimo płaczu) będzie ten spokój odczuwał. Nie będzie wysysał z mlekiem hormonów stresu, zdenerwowania, itp. Będzie mieć warunki do spokoju. To ważne, aby nawet w tych trudnych momentach zachowywać spokój.

Moja rada: Mamo! Jak masz już serdecznie dość to oddeleguj zajmowanie się dzieckiem (przynajmniej na chwilę) na kogoś innego. Wyjdź na godzinkę, pospaceruj, odetchnij powietrzem. Ewentualnie zostań w domu, ale daj sobie czas na relaks. Poświęcenie i ofiarne zajmowanie się maluchem, kiedy całe ciało woła o odpoczynek, będą tylko pogłębiać frustrację. Szczególnie jeśli maluch ma ataki płaczu, rozstrojenie i nerwowość u osoby zmęczonej będą się wzmagać. Pamiętaj o swoim odpoczynku.

Szukaj

Uczymy się siebie nawzajem. Sprawdź – może noszenie w chuście stanie się remedium na płacz kolkowy. Może dziecko potrzebuje jeszcze więcej Twojej bliskości. Wiem, że na początku wydaje się, że jesteśmy non-stop przy dziecku, ale powiem tak: noworodki, małe niemowlaki tej bliskości naprawdę mocno potrzebują. I dodam jeszcze, że niestety, ale to bardzo szybko się kończy. Bardzo szybko dziecko zaczyna raczkować, eksplorować świat. Wstaje, chodzi, ucieka od nas. I nagle orientujesz się, że już nie masz przy sobie tego lgnącego do Ciebie przytulaska, tylko rezolutne, małe dziecko, które np. nie ma ochoty na częste przytulanie. Szczególnie na początku daj swojemu dziecku tyle bliskości i Twojego ciepła, ile potrzebuje.

Szukaj – być może faktycznie w Twojej diecie jest coś, co szkodzi małemu (warzywa strączkowe, cytrusy, pokarmy ciężkostrawne).

A może mleko modyfikowane jest źle przez dziecko tolerowane? Może trzeba poszukać innego?

W rodzicielstwie, macierzyństwie, ojcostwie to normalne, że nie wiemy wszystkiego od razu. To normalne, że możemy popełniać błędy. Ważne, by umieć zmienić zdanie, i szukać wyjścia z trudnej sytuacji, i rozwiązania problemu.

Masaż brzuszka na kolki (Masaż brzuszka na gazy)

Masaż brzuszka na kolki, czyli ową profilaktykę kolkową wykonujemy pomiędzy atakami (a nie w czasie ataku). Masowanie ma zapobiec ewentualnemu pojawieniu się ataku kolki.

Kiedy zabieramy się do masażu – przygotujmy sobie olej, oliwkę (albo choćby balsam) – coś co da poślizg naszym dłoniom. Rozbierzmy dziecko, tak, aby masować po skórze. Do masażu zabierajmy się spokojni i be pośpiechu. Nie ma nic gorszego niż pośpiech w czasie masowania.

Jak wykonać proste techniki masowania brzuszka – prezentuję na poniższym filmiku. Dodatkowo – proponuję jeszcze kilka prostych ćwiczeń, również pomocnych na kolki, czy gazy.

W która stronę wykonujemy masaż brzuszka?

Pamiętajmy – wszelkie masaże brzuszka wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara (czyli w prawo). Tylko w tę stronę. To bardzo ważne – zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

W powyższym filmiku prezentuję masaż brzuszka. Niemniej – zawsze zachęcam do masowania całego ciała dziecka. Jeżeli chcesz się nauczyć techniki masażu Shantala – zapraszam na kursy i warsztaty!

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

  • http://lifetaste.pl/ Marta Kobiela LifeTaste.pl

    Ta wiedza może być przydatna w przyszłości. Chociaż z oczywistych względów, mam nadzieję, że nie 😉

  • http://maythai.pl/ MayThai

    Ważna jest profilaktyka. Takiego masażu może się nauczyć każdy, dlatego warto poświęcić czas i zdobyć tą umiejętność, aby w przyszłości skorzystać z możliwości zapobiegania kolce u naszego dziecka.

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)