masaż wcześniaka

Masaż wcześniaka – post gościnny

Wcześniak to dziecko urodzone przed 36 tygodniem ciąży. Niestety dzieci coraz częściej rodzą się przedwcześnie. I chociaż medycyna potrafi uratować im życie, a także zapewnić zdrowy rozwój, to przedwczesne narodziny zawsze mają wpływ na rozwój dziecka. Nie bez znaczenia jest masaż wcześniaka.

Ale przedwczesne narodziny to nie tylko problemy zdrowotne dziecka. To jest zdecydowanie bardzo trudne doświadczenie rodzicielstwa, które rozpoczyna się nie od wielkiej radości i euforii, a od lęku o życie dziecka. I to takie realne, namacalne. Widok dziecka, które jest niewiele większe niż dłoń, i przy tym jest podłączone do wielu urządzeń, które ratują mu życie jest traumą, która na długo pozostaje w rodzicach dziecka.

Czy można masować wcześniaka?

Ja zawsze zachęcam rodziców, by najpierw zapytali lekarza neonatologa o zgodę. Bo tak naprawdę to on najlepiej zna stan dziecka oraz jego historię choroby. I tutaj żaden instruktor nie jest w stanie zastąpić lekarza ich dziecka.

Oczywiście, często bywa tak, że lekarze nie wiedzą czym jest masaż Shantala i od razu mówią NIE. Niektórzy chcą, żeby im wytłumaczyć czym jest masaż i dopiero wtedy podejmują decyzję. A Ci, którzy znają masaż, sami go rodzicom zalecają. Bardzo często ze względu na ostrożność lub realne problemy zdrowotne dziecka zalecają wstrzymać się z masażem brzuszka oraz klatki piersiowej aż dziecko podrośnie. Podrośnie tzn. przekroczy już datę planowanej daty porodu.

Jakie znaczenie ma masaż  wcześniaka dla niego samego?

Znane są korzyści jakie regularnie prowadzony masaż Shantala przynosi dzieciom zdrowym. Bardzo często sami rodzice są zdziwieni tym, że dziecko lepiej śpi, nadrabia drobne zaległości w rozwoju motorycznym. Ale to jak potrzebny jest masaż wcześniakom szokuje chyba każdego.

Przede wszystkim dla wcześniaków ogromnie ważne jest poznanie granic własnego ciała. Jak wiadomo, masaż pomaga w tej kwestii i dzieciom urodzonym o czasie, ale dla wcześniaka ma to szczególne znaczenie, ponieważ rodząc się zbyt wcześnie nie miał możliwości poznać tego docisku i ciasnoty jakiej doznałby pod koniec ciąży. I chociaż nam takie warunki kojarzą się z torturą, to dla naszych dzieci są niebywale potrzebnym doznaniem.

Ponadto obserwacje pokazują, że wcześniaki masowane lepiej przybierają na wadze, masowane już w szpitalu – szybciej go opuszczają, a także poprawia się dojrzałość współczulnego układu nerwowego. Odnotowano również lepszy rozwój ruchowy i umysłowy oraz zmniejszenie ilości późniejszych komplikacji wcześniactwa u dzieci, które były regularnie masowane.

Jakie znaczenie ma masaż wcześniaka dla rodziców?

Nie da się opowiedzieć komuś, kto nie przeżył walki o życie swojego dziecka, jakie towarzyszą temu emocje. Nam ten lęk towarzyszył od pierwszej chwili narodzin naszego synka. Narodził się przedwcześnie i stoczył wygraną walkę o życie.

Obserwowałam to u siebie i u wielu moich czytelniczek – wielu rodziców wcześniaka chce nabrać dystansu do dziecka. Nie chce się do niego przywiązać, bo obawia się straty, która w takiej sytuacji jest bardzo namacalna. I tu masaż Shantala pomaga cudownie. Matka, która masuje przy zachowaniu odpowiednich warunkach sama również się nieco relaksuje. A takie uczucie kojarzy jej się z przyjemną chwilą, a skoro z tą chwilą związane jest dziecko to zupełnie podświadomie matka postrzega obcowanie z dzieckiem jako przyjemność, czyli rzecz, która powinna być, a nie jest dla niej naturalna.

Ponadto, wcześniaki w ogólnym ujęciu bardzo dużo płaczą. Do tego dochodzi poczucie winy i okazuje się, że rodzice skupiają się tylko na płaczu, zupełnie ignorując komunikaty niewerbalne jakie wysyła dziecko. Jeśli zaczną masować z poszanowaniem woli dziecka, to zupełnie automatycznie uczą się rozpoznawać pragnienia dziecka, zanim ono zacznie je wyrażać płaczem. A to ma skutek dwojaki: po pierwsze czują się lepiej w roli rodziców, bo lepiej rozumieją swoje dziecko. Po drugie dziecko płacze mniej, co zdejmuje nam czynnik mocno stresogenny, czyli rodzice denerwują i stresują się mniej.

Dodatkowo wiele mam wcześniaków nie karmi piersią i jest to dla nich duży problem. Bo to nie jest tak, że im się nie chce. Praktycznie każda matka, która ma świadomość, że to właśnie jej pokarm może uchronić dziecko przed martwiczym zapaleniem jelit czy też może wzmocnić odporność dziecka, podejmuje bardzo trudną walkę o pokarm. Niestety nie zawsze się to udaje, nie zależnie od tego jak mocno matka pragnie karmić. I tu rodzi się pewna pustka, której taka mama nie potrafi sobie wypełnić. Nie umie znaleźć substytutu tej bliskości. I tu z pomocą przychodzi masaż Shantala. Ten szczególny rodzaj bliskości doskonale wypełnia powstałą lukę.

To oczywiście nie zamyka listy korzyści, jednak mam nadzieję pokazuje, że mimo wielu wątpliwości i trudności jakie muszą pokonać rodzice wcześniaka, warto by masowali swoje dziecko. Dla dobra dziecka oraz swojego własnego.

Justyna SabalskaJustyna Sabalska

Moje macierzyństwo na początku nie wyglądało tak jak je sobie wyobrażałam. Rozpoczęło się już w 30 tygodniu ciąży i to nie był start łatwy. Dziś syn ma 2 lata, a ja macierzyństwo uważam za najpiękniejszą rzecz jaka mnie spotkała. I duża w tym zasługa masażu Shantala, dlatego dziś pomagam innym jako instruktorka. W swoim macierzyństwie liczy się dla mnie bliskość i wspieranie naturalnego rozwoju dziecka. Zniosłam BLW i jestem z tego dumna 🙂

http://www.shantala-bialoleka.pl/

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

  • http://agumama.pl/ Agnieszka Jezierska|Agumama.pl

    Chyba nie mogłaś lepiej trafić z autorem gościnnego posta 🙂
    Justynę jako mamę wcześniaka i blogerkę poznałam już kawałek czasu temu. A na początku czerwca miałam przyjemność ją gościć na spotkaniu, gdzie opowiedziała nam dużo znanych i niej znanych ciekawostek na temat samego masażu Shantala i jego zalet.

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)