Motanie brzuszka w ciąży

Motanie brzuszka w ciąży – pregnancy belly wraping

Motanie brzuszka w ciąży  – dowiedziałam się o tym przypadkiem. Jako mama – uwielbiam chustę. Uwielbiam ideę bycia z dzieckiem blisko, noszenia go na co dzień – po to, aby zapewnić mu komfort, bezpieczeństwo i poczucie bliskości. Chusta jest świetna i dla własnej wygody – najzwyczajniej umożliwia fizyczną pracę bez tracenia kontaktu z dzieckiem. Chusty urzekły mnie od samego początku – czyli już 5 lat temu. Ale o motaniu brzuszka w ciąży do tej pory nie wiedziałam.

Jestem na końcówce trzeciej ciąży Tak – to prawdziwy finisz: 36 tydzień ciąży. Jako chusto mamę zapytano mnie – czy teraz motam swój brzuszek. Przyznam, że zaskoczyło mnie to pytanie. „Po co mam motać mój brzuch?” Owszem – znałam już wcześniej chustę rebozo. Ale rebozo używają doule w czasie porodu – pomagając kobietom rodzić, uśmierzając ich ból. Wiem, że chusta rebozo używana jest w niektórych kulturach w rytuale zamknięcia okresu ciąży i porodu. Dalej jednak daleko temu wszystkiemu do motania brzuszka w ciąży.

No i tak poszperałam trochę w necie i wyszło na to, że już od lat motanie brzuszka w ciąży było jednym ze sposobów dekoracji brzuszka, ale także – i chyba przede wszystkim wsparcia ciała kobiety ciężarnej. Szczególnie ułatwiało to utrzymanie prawidłowej postawy u kobiet, która jak wiadomo – im bliżej porodu jest trudniejsza do utrzymania.

A co! Zamotam i ja.
Pomyślałam: co mi szkodzi? Chusta w domu jest. Brzuszek wielki w sam raz do motania też – to spróbuję.

Uwaga – motając brzuch w ciąży nigdy nie staraj się użyć tego jako sposobu na wyszczuplenie.
Kiedy się chustuje, istnieje chęć mocnego pociągnięcia materiału. I tu uwaga – chusta nie może dawać wrażenia ściśnięcia brzucha, ani ograniczać ruchów dziecka. To ważne.

Motanie brzuszka w ciąży – korzyści

Motanie brzuszka w ciąży

Motanie brzuszka w ciąży

Spróbowałam. I powiem od razu – to przynosi natychmiastowe odczuwalne korzyści.

Na bóle pleców

Pod koniec ciąży – mimo tego, że jestem aktywna i rozluźniam regularnie plecy – one i tak bolą. Chusta – zachowuje się podobnie jak pas ciążowy – pomaga zniwelować ten ból. I to jest ta cudowna korzyść, którą poczułam od razu. Wyczytałam również, że motanie brzuszka ogranicza rozejście się mięśni prostych brzucha. No cóż – nie mam tego jak sprawdzić, ale jestem gotowa w to uwierzyć. W końcu pasy ciążowe również mają być w tym wypadku skuteczną profilaktyką.

Chusta zagrzewa przyjemnie dół pleców. Odczułam niezwykle przyjemne rozgrzanie okolicy lędźwi. Myślę, że to nie bez znaczenia dla dziewczyn, które cierpią z powodu rwy kulszowej – a ja do takich się zaliczam. Właśnie na rwę kulszową zagrzewałam sobie często woreczki z pestkami wiśni i tak spałam. Teraz – rozgrzanie pleców mogłam uzyskać nie tylko w pozycji leżącej!

Chowamy cały brzuszek

Na etapie III trymestru ciężko było dobrać mi stroje, aby zakryły cały brzuszek. Owszem – mam kilka bluzek ciążowych, ale mimo nich zdarzało się, że dół brzucha wyłaził – a przy aktualnej zimnej pogodzie było to nieprzyjemne. Chusta otula brzuch i lędźwie – jest super.

Ładnie wyglądamy, a przynajmniej – nietuzinkowo.

I co tu więcej komentować?

Podsumowując – polecam motanie brzuszka w ciąży

Aby ułatwić Wam życie – wrzucam kilka filmików z YouTube z gotowcem – jak brzuszek omotać 🙂


 

Dajcie znać – czy to robicie/robiłyście i czy korzyści były podobne jak u mnie.

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

 • http://mumnaopak.blogspot.com/ Mumnaopak

  Muszę przyznać, że mnie zaskoczyłaś! Dziecko w chuście tak, ale brzuszek?! Super, że podzieliłaś się tym wpisem! 🙂

  • http://www.ml-eko.pl Ola Uruszczak

   🙂 zaskakujące – to fakt. Ważne, że działa 🙂
   Pozdrawiam cieplutko!

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)