Nieuczulający proszek do prania

Nieuczulający proszek do prania

Był czas kiedy niespecjalnie zwracałam uwagę na to, w czym piorę swoje ubrania. Zmieniło się to diametralnie wraz z pojawieniem się w domu dziecka, a potem dzieci. Zaczęłam mocno zwracać uwagę na ekonomię: przy dzieciach konieczność prania zdecydowanie się zwiększa. Ale przede wszystkim – zaczęłam zwracać uwagę na skład środków do prania i to czy nie działają uczulająco.

Nieuczulający proszek do prania – poszukiwany

W mojej rodzinie szczególnie wrażliwy jest młodszy synek. Jego skóra reaguje czerwona wysypką na szereg środków do prania. Z tej to przyczyny, do tej pory prałam głównie w orzechach piorących oraz w mydle marsylskim. Z praniem pieluch radziłam sobie przy pomocy eko-kul piorących. Mimo opinii niektórych, że kule do prania pieluch się nie nadają – nie zauważyłam, aby z pieluszkami po wypraniu w kulach działo się cokolwiek złego.

Nieuczulający proszek do prania

Kiedy dostałam propozycję przetestowania eukaliptusowego proszku do prania – podeszłam do tego z pewną rezerwą. Oczywiście – skład proszku wydawał się bardzo zachęcający, ale dla mnie najważniejsze jest to, jak zachowa się skóra mojego dziecka. I to – właściwie – wyznacza moje zadowolenie (czy jego brak) ze środka do prania.

Eukaliptusowy proszek do prania jest produkowany w Australii. Nieustannie wywołuje to mój uśmiech – bo czyż eukaliptus głównie nie kojarzy się z Australią? Jego skład jest bardzo ciekawy – ponieważ proszek nie zawiera mydła (które jest chyba najczęstszym składnikiem środków piorących), i posiada tylko 4 składniki:

 • węglan sodu – poprawia wydajność prania i zmiękcza wodę;
 • metakrzemian sodu – usuwa brud i zapobiega przyczepianiu się brudu do tkanin;
 • tripolifosforan sodu – zmiękcza wodę; również pomaga w usuwaniu plam i zabrudzeń;
 • olejek eukaliptusowy – nadaje zapach, ale przede wszystkim ma właściwości antyseptyczne i oczyszczające.

Co ważne – żadne z powyższych składników nie jest toksyczny, ale bezpieczny dla środowiska. Substancje e są naturalne i biodegradowalne. Eukaliptusowy proszek do prania jest eko.

Eukaliptusowy proszek do prania jest skoncentrowany. Potrzeba go naprawdę niewiele (do opakowania jest załączona miarka), aby poradził sobie z wypraniem prania z całkowicie załadowanej pralki (w moim wypadku to 7 kg). Nadaje się do prania zarówno białych jak i kolorowych rzeczy (przetestowane – zgadza się), w każdej temperaturze (też zgadza się – prałam i w niskich temperaturach i gotowałam). Nadaje się również do prania pieluszek wielorazowych (dla mnie bardzo istotny punkt).

Nieuczulający proszek do prania

Eukaliptusowy proszek do prania – nie uczula mojego dziecka. Nie pojawiła się żadna wysypka. To naprawdę wspaniała informacja: eukaliptusowy proszek do prania jest ekologiczny, ma przyjazny skład, ale przede wszystkim nikogo w domu nie uczula.

Jak to jest z jego ceną? I tu miałam spore zaskoczenie. Początkowo myślałam, że proszek ten jest drogi (tak często bywa ze środkami eko), ale jednak okazało się, że proszek ten jest bardzo wydajny. Proszek sypiemy bezpośrednio do bębna i to w niewielkiej ilości – maksymalnie miarkę (czyli 20 g), albo mniej – jeśli pierzemy mniejszą ilość. Używam go od ponad miesiąca i mam jeszcze połowę opakowania. Jak to zostało wyliczone – koszt proszku na 1 pranie to złotówka. Sprawdziłam kilka popularnych proszków do prania przeznaczonych głównie dla dzieci – i cena proszku na jedno pranie wahała się od: 1,10 zł (biały jeleń), przez 1,30 zł (mniejsza cena za większe opakowanie) po kwotę 1,90 zł. Okazało się, ze nie tylko eko, wydajny, bezpieczny, ale korzystny cenowo!
Eukaliptusowy proszek jest skoncentrowany i naprawdę wydajny.
Dodam jeszcze, że jego opakowanie jest małe i nie zajmuje dużo miejsca na półce. Ta dodatkowa zaleta jest przyjemną wisienką na torcie.

Proszek ma bardzo intensywny zapach. Pranie po wyjęciu z pralki pachnie delikatnie i świeżo. W czasie suszenia zapach praktycznie się ulatnia.

Kiedy otrzymałam proszek do testów dostałam informację, że pewnie się w nim zakocham. Teraz – po ponad miesiącu używania muszę powiedzieć, że to stwierdzenie nie było dalekie od rzeczywistości. Proszek jest naprawdę świetny – nie tylko dla eko-rodziców. Uważam, że dla wszystkich. To świetna alternatywa szczególnie dla rodziców małych alergików. Szczerze polecam! Nieuczulający proszek do prania eukaliptusowy dostępny na stronie: eukaliptusowy.pl

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

 • Marlena Hryciuk

  Nie znam tego proszku, w ogóle nie słyszałam o eukaliptusowym proszku do prania, to dla mnie zupełna nowość. Ciekawe jest to, że można prać w nim zarówno białe, jak i kolorowe ubrania 🙂

  • http://www.ml-eko.pl Ola Uruszczak

   Naprawdę działa. Z resztą – ja jeśli piorę białe rzeczy dodaję do prania sody oczyszczonej – wybiela.

 • http://singingmummy.blogspot.com/ singning_mummyblog

  Ja z wygody wybieram płyny… bo po proszkach zostają plamy… Może się przestawię jeszcze? Zna Pani jakieś ekologiczne płyny?

  • http://www.ml-eko.pl Ola Uruszczak

   Tylko takie, które robi się samemu: z sody kalcynowanej, boraksu i płatków mydlanych.

 • Magdalena Matla

  super! Ja jestem alergikiem i każda zmiana proszku źle się dla mnie kończy. Pozdrawiam i zapraszam do mnie. gibobobasy.blogspot.com

 • https://zumari.pl/ zumari

  Ja używam
  kapsułki Dref, które w żadnym wypadku nie uczula mnie, która ma problemy ze skórą. Co ważne takie kapsułki są uniwersalne, a więc do koloru i białego.

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)