Pieluszki wielorazowe dla noworodka

Pieluszki wielorazowe dla noworodka

Moja córeczka skończyła już 3 miesiące. Czas noworodkowy ma dawno za sobą. Skoro przedstawiałam Wam moją wielorazową wyprawkę dla noworodka, to czas powoli zacząć się rozliczać i podsumowywać – co i jak nam się sprawdziło.

Najpierw rzućcie okiem na mój post o wyprawce. W skrócie w wyprawce znalazły się: 4 otulacze PUL w rozmiarze new born, 2 kieszonki w rozmiarze new born, 4 wkładki w najmniejszym rozmiarze: bambusowo-węglowa, z mikrofibry, z frotte bambusowej, prefold konopny, mała formowanka bambusowa i dużo pieluszek tetrowych. Dodatkowo – bibułki kukurydziane. Wszystko marki Pupus.

Wielorazowa wyprawka dla noworodka

Czy da się pieluchować wielorazowo noworodka?

To jest zupełnie banalne pytanie, ale myślę, że warto podkreślić: tak. Da się pieluchować wielorazowo. Nie jest to trudne, ani uciążliwe. Oczywiście – jest mnóstwo scenariuszy jak będzie się to robić. Bo przecież jest tyle rodzai pieluszek. Ja postawiłam na minimalizm: minimalna ilość otulaczy i kieszonek w rozmiarze noworodkowym. Powód był prosty – maluszki szybko rosną i wyrastają: nie tylko z ciuszków ale i pieluszek w rozmiarze new born. Moje przewidywania okazały się słuszne. Córeczka rosła i rośnie jak na drożdżach. I dość szybko wyrosła z otulaczy noworodkowych.

Nie udało mi się pieluchować małej od zera. Nie podjęłam się używania wielorazówek w szpitalu tuż po porodzie. Niemniej – podjęłam temat najszybciej jak się dało po powrocie do domu.

Pieluszki wielorazowe dla noworodka – otulacz plus tetra

Tak – zaczęło się od tetry. Stara dobra tetra z otulaczem bardzo dobrze się sprawdzały. Dla osób nie znających pieluszek tetrowych przypomnę: otulacz dajemy na zewnątrz, a wkład – w tym wypadku pieluszka tetrowa do środka. Ja na to najczęściej nakładałam jeszcze bibułkę kukurydzianą. Ułatwiała mi uprzątnięcie kupki, a ponadto sprawiała że dziecko miało sucho. Pieluszkę tetrową składałam w prostokąt.

To rozwiązanie miało swoje plusy i minusy. Plusem było to, że faktycznie wymieniałam tylko pieluszki tetrowe i mogłam cały czas użyć tego samego otulacza. Brudził się on bardzo rzadko. Plusem było błyskawiczne schniecie tetrówek i łatwość ich prania. Minusem fakt, że jako wkład tetrówka jest bardzo gruba. A nadmienię, że używałam małego rozmiaru tetrówek. Z takim wkładem dziecko miało na pupie spory odwłok. Plusem była chłonność pieluszki tetrowej – bo jest ona bardzo chłonna i nigdy mi nic nie przeciekło. Minusem – kwestia zakładania otulacza z pieluszką przez inne osoby. Bo akurat to rozwiązanie nie jest ulubionym mojego męża i było to dla niego utrudnienie. Zdecydowanie woli kieszonki.

Pieluszki wielorazowe dla noworodka: Otulacze Pupus dla noworodka

Miałam 2 typy otulaczy: zapinane na napy i na rzepy. Początkowo – jak przysłowiowy pies do jeża – podchodziłam do pieluszek zapinanych na rzepy. Jakoś tak mi to nie podchodziło. Do prania najczęściej zapomniałam zapiąć rzepów i czepiały się wszystkiego. Po pewnym czasie jednak doceniłam możliwość precyzyjnego zapięcia pieluszki. Także w mojej opinii lepiej sprawdzały się otulacze na rzepy.

Nie byłam zadowolona z możliwości dopasowania otulaczy do nóżek dziecka. Noworodki mają raczej chude nóżki (a przynajmniej tak miało dziecko u mnie) i zewnętrzne gumki trochę odstawały. Przy czym otulacze Pupusa posiadają 2 pary gumek i te wewnętrzne przylegały i na szczęście przecieków nie było..

Pieluszki wielorazowe dla noworodka: Kieszonki dla noworodka

Pieluszki kieszonki są moim ulubionym rodzajem. I nie inaczej było teraz. Kieszonki sprawdzały się wspaniale. Dobrze pasowały. Nie tworzyły na pupie dziecka odwłoku. Co więcej – cały czas je używam. Jak widać kieszonki „urosły” wraz z dzieckiem – od nieco ponad 3 kg do ponad 6 kg. Do kieszonek idealnie pasują małe wkłady z Pupusa.

Test chłonności małych wkładek Pupusa

Z każdej małej wkładki byłam zadowolona. Chłonęły, tak jak powinny. Najchłonniejszą wkładką był prefold konopny. To był mój pewniak kilkugodzinny. Zostawiałam go zwykle na noc (na przemian z formowanką). Nieco mniej chłonne były wkładka bambusowa (super przyjemna i mięciutka) oraz bambusowo-węglowa. Wkładka z mikrofibry była najmniej chłonna i była dobrym wyborem na dzień, kiedy przewija się dziecko często.

Używałam również wkładki typu sucha pupa. Wykorzystywałam je w sytuacji, gdy nie chciałam aby doszło do zatłuszczenia mikropolaru wkładek lub kieszonki. No cóż czasem pupa małej była zatłuszczona olejem (np. po masażu). Chcą uniknąć zatłuszczenia pieluszki dopuszczałam z-do zatłuszczenia wkładki typu sucha pupa. Powód? Ją o wiele łatwiej było mi odtłuścić niż całą pieluszkę lub większy wkład.

Pieluszki wielorazowe dla noworodka – Czy moja wielorazowa wyprawka dla noworodka się sprawdziła?

Tak. Postawiłam na minimalizm i ten minimalizm się sprawdził. 4 otulacze faktycznie wystarczają na pełne pieluchowanie. Dodatkowo miałam wsparcie 2 kieszonek. Kiedy córeczka osiągnęła 4 kg zaczęłam stopniowo zakładać jej kieszonki typu one-size i tak płynnie przeszliśmy na uniwersalny rozmiar pieluszek. I na kieszonki, które są jak wspominałam moimi ulubionymi.

Ktoś mógłby powiedzieć, ze ta wyprawka była w pewien sposób niedoskonała, ale wg mnie spełniła swoją rolę. Uważam, ze na taki krótki okres pieluchowania lepiej zaopatrzyć się w minimalną ilość potrzebnych pieluszek w małym rozmiarze, a potem jak najszybciej przestawiać się na większy rozmiar. I zainwestować w pieluszki typu one-size.

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

 • http://tosimama.blogspot.com/ TosiMama

  Niewiele wiem na ten temat, więc przeczytałam z zaciekawieniem.

  • http://www.ml-eko.pl Ola Uruszczak

   Dzięki.

 • http://mauarich.blog.pl Marysia Fritzsche

  i przy zlozeniu tetry w prostakat kupki nie brudzily otulacza? u nas byly takie rozlewiste ze prostakat musial poczekac 🙂 jakich rozmiarow ta tetra?

  • http://www.ml-eko.pl Ola Uruszczak

   To jest najmniejsza tetra jaką mam: 40×60 bez rozciągania. W większości wypadków nic mi się nie brudziło. Kupki elegancko wsiąkały sobie w tetrę.

 • Anna Kozakiewicz

  Właśnie stoję przed wyborem, więc wpis jak najbardzioej przydatny 🙂

  • http://www.ml-eko.pl Ola Uruszczak

   Polecam! Wielorazowe pieluchowanie nie jest takie trudne 🙂

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)