porozumienie bez przemocy

Porozumienie Bez Przemocy – warsztaty NVC (nonviolent communication)

Porozumienie Bez Przemocy – warsztaty NVC (nonviolent communication)

Dziecku chce się przychylić nieba. Naprawdę. Mówię to z własnego doświadczenia. Nie ma w nas innego pragnienia, jak tylko dobra. Dla nich. Dla naszych maluszków. Pociech. Skarbów.

Do realizacji tego pięknego celu szukamy różnych dróg. Każdy dzień przynosi tysiące przemyśleń, refleksji. Czasem wyrzutów sumienia i pretensji – do siebie: że można było inaczej, mądrzej, cierpliwiej.

NVC – język empatii i potrzeb

Przemoc to porażka. Porażka osoby, która ją zastosowała. Przemoc wobec dzieci nie może znaleźć uzasadnienia. Tak łatwo ją zastosować wobec mniejszej, słabszej i bezbronnej istoty. Co przyniesie, poza utratą zaufania do rodzica? Może chwilowy efekt – spokój, porządek, ciszę…

Przemoc fizyczną łatwo wychwycić. Ale to nie jedyne pole, w której istnieje. Nasz język – to, co mówimy może być pełne przemocy i agresji.

Oh – jak łatwo dziecko zmanipulować, wymusić coś na nim, a tym samym skrzywdzić.

Porozumienie Bez Przemocy: Chcesz mieć rację czy relację?

W rodzicielstwie łatwo wpaść w rodzaj samouwielbienia. Poczuwamy się – jako ci dorośli – ci z większym doświadczeniem, ci z dłuższym stażem bytności na świecie, ci, którzy zapewnili byt, do tych mądrzejszych osób, do tych wiedzących, do tych wygłaszających prawdy objawione. Poczuwamy się do bycia sędziami w każdej sytuacji. Poczuwamy się do bycia osobami, które wiedzą wszystko: czy boli, czy nie boli, czy jest czas na jedzenie, czy jest zimno, czy ciepło, czy dziecko jest głodne, czy nie, czy ma ochotę, czy nie. Chodzące Alfa i Omegi.

Ale nie zawsze mamy rację. Nie zawsze. Bardzo często się mylimy. Bardzo często interpretujemy fakty w sposób, który bardzo daleko odbiega od rzeczywistości.

Jednak, potrafimy manipulować, przeforsować nasze zdanie, pokazać, że zawsze mamy rację. Tym samym powoli uśmiercamy relacje z naszymi dziećmi. Oddalamy je od siebie. Oddalamy się od nich. Powoli, powoli zabieramy im poczucie własnej wartości, wolność wyrażania myśli i emocji. A czy tego chcemy dla naszych dzieci?

A może chcemy, by otwarcie wyrażały siebie, swoje myśli i uczucia, by wierzyły w swoje kompetencje i wartości, by rosły z przeświadczeniem, że z innymi można dyskutować i nie trzeba się bać swojej opinii? Może chcemy by odkrywały swoje pasje, robiły różne rzeczy z chęcią i ochotą, a nie wykonywały tylko rozkazy innych? Czy chcemy, by nasze dzieci umiały świadomie powiedzieć „nie” w różnych sytuacjach, bez poczucia winy i obawy?

A dla siebie? Czego chcemy dla siebie? Chcemy mieć zawsze rację? A może chcemy odkrywać, co dzieje się w maleńkiej główce dziecka: gdy płacze, gdy się cieszy, gdy tupie nogą i woła „nie”?

Marshall Rosenberg

Marshall Rosenberg

Porozumienie bez przemocy, czyli NVC to sposób komunikacji pełen empatii, uczuć i nazywania potrzeb – zarówno dziecka jak i swoich. To język, który pomaga w budowaniu pełnego zrozumienia relacji. Język, którego potrzebują nasze dzieci – które nam ufają i wraz ze swoim urodzeniem powierzają w nasze ręce swój byt.

Zmieniamy się nie przez przypadek, ale przez swoje czyny.”

Potrzeba chwili, aby swobodnie porozumiewać się w języku NVC, ale przecież – uczymy się ciągle. I – jak zawsze – dobrze jest postawić pierwszy krok.

Dla mnie były to warsztaty: „Jak rozmawiać z dzieckiem?” prowadzone przez Agatę Olszak-Szymulę ze Strefy Relacji (http://www.strefarelacji.pl/), prowadzone w krakowskim Klubie Malucha Tup-Tup (klubmaluchatuptup.pl)

Jeżeli zastanawiacie się: czy warto skorzystać z takich warsztatów. Odpowiem: tak – warto.

Ola Uruszczak

Ola Uruszczak

Nauczycielka jogi i medytacji, instruktorka Masażu Shantala, propagatorka zdrowego stylu życia. Uzależniona od tego, co naturalne i zielone. W wolnych chwilach ucieka z miasta, po to by odnaleźć ciszę i spokój oraz piękno Matki Natury. Prywatnie żona Leszka i mama 2 chłopaków Gabrysia (ur. 2012r.) i Michała (ur. 2014r.). „Głęboko w sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” i staram się każdego dnia wcielać ją w życie.

Polub ml-EKO!
Klikając "Lubię to" będzie mi bardzo miło :-)